Når faglighed får lov at fylde

Når faglighed får lov at fylde

Michael & Peter - Serviceteam UniPoint

I december var vores servicechef Michael og servicetekniker Peter på kursus hos vores leverandør og tætte samarbejdspartner Beghelli i Italien. Her brugte de flere dage på at fordybe sig i teknikken bag vores Sicuro-anlæg og få endnu bedre styr på systemernes opbygning, funktion og muligheder.

Kurset gav plads til at gå i dybden. Til at stille de spørgsmål, der opstår, når man arbejder med anlæggene i praksis – og til at nørde de detaljer, som ofte er afgørende for, at løsningerne fungerer optimalt i hverdagen.

"Det er fedt at få tid til at fordybe sig i teknikken og få en endnu bedre forståelse for systemerne. Det gør en forskel, når man er tilbage og skal hjælpe kunderne"
Peter Harkes Gull - Servicetekniker - UniPoint A_S
Peter Gull
Servicetekniker
Faglighed er en del af vores kultur

Hos os er faglighed ikke noget, vi taler om én gang imellem. Det er en del af vores hverdag og vores kultur.

Vi ved, at vores løsninger kun bliver så gode som den viden og erfaring, der ligger bag. Derfor prioriterer vi løbende kompetenceudvikling – både gennem kurser, leverandørsamarbejder og videndeling på tværs af organisationen. Ikke som et særskilt initiativ, men som en naturlig del af den måde, vi arbejder på.

“Når vi forstår systemerne helt i bund, bliver vi bedre til at rådgive, fejlfinde og finde de rigtige løsninger. Det giver tryghed - både for os og for kunderne”
Michael Thulstrup Nielsen - Servicechef - UniPoint A_S
Michael Nielsen
Servicechef
Trivsel hænger sammen med at blive dygtigere

Vi oplever, at faglig udvikling og trivsel hænger tæt sammen. Når man får mulighed for at lære nyt, fordybe sig og udvikle sine kompetencer, skaber det både engagement og arbejdsglæde. Derfor handler kompetenceudvikling hos os ikke kun om teknik – men også om at give vores medarbejdere ordentlige rammer og lysten til at blive endnu bedre til deres fag.

Viden, der bliver brugt i praksis

Den viden, Michael og Peter har taget med hjem fra kurset, bliver nu en del af vores hverdag. Den bliver brugt i det daglige arbejde, i sparring med kolleger og i dialogen med kunderne.

Det handler om at være ordentligt klædt på og hele tiden følge med udviklingen – så vi kan levere driftssikre løsninger og stå på mål for den kvalitet, vi sender ud af huset.

Kompetenceudvikling på tværs af organisationen

Vores fokus på udvikling stopper ikke med teknik og service. Også på andre områder investerer vi tid og ressourcer i at blive dygtigere. I øjeblikket er vores Brand Manager f.eks. i gang med en Mini MBA i Sustainability Management & ESG, og ledelsen deltager løbende i kurser inden for bæredygtighed og digitalisering. Det gør vi, fordi vi tror på, at stærke løsninger kræver indsigt fra flere fagligheder – teknisk, forretningsmæssigt og strategisk.

Når vi udvikler os på tværs af organisationen, står vi bedre rustet til at træffe ansvarlige beslutninger og følge med den udvikling, vores branche er en del af.

Kurset hos Beghelli er derfor ikke et enkeltstående initiativ, men ét blandt flere eksempler på vores tilgang: at faglig nysgerrighed, lysten til at lære og respekt for håndværket er noget, vi prioriterer – hver dag.

Læs også indlægget: Med ny bæredygtigheds-uddannelse sikrer UniPoint smartere løsninger til el-installatører

Bæredygtighed kræver mere end gode intentioner. Derfor styrker UniPoint nu sine kompetencer med en Mini MBA i Sustainability Management - så vi kan give el-installatører endnu bedre rådgivning, dokumentation og løsninger, der virker i praksis.
Torben Lohse, CEO

Torben Lohse

Direktør og ejer

Torben har et omfattende kendskab til sikkerhedsbelysning og talevarsling. Torben har en uddannelsesbaggrund som elektriker og el-installatør og har næsten hele sit voksne liv været i el-branchen.

Han har stor viden indenfor lovkrav og lovgrundlag for sikkerhedsbelysning og talevarsling. Han underviser bl.a. kommende elektriker, installatører og maskinmestre i systemtyper og lovkrav omkring sikkerhedsbelysning.

En af Torbens mærkesager er miljøet, så i UniPoint arbejder vi målrettet mod at mindske vores miljøbelastning, både internt og eksternt.

Se og læs meget mere om vores CSR-politik her.

Når faglighed får lov at fylde
FN verdensmål nr. 7

Verdensmål 7

Vi vil mindske vores energiforbrug i virksomheden gennem bla. udskiftning til nye og energieffektive belysningsarmaturer, energieffektiv IT-udstyr samt effektiv og automatisk styring af vores varme.

Ligeledes vil vi købe ”Grøn strøm” så vores bidrag kan være med til at fremme forskning, udvikling og implementering af grønne energiformer.

UniPoint vil også aktivt påvirke vores samarbejdspartnere og leverandører til også at mindske energi-forbruget i produktionerne, ved valg af produkter og emballage der kræver mindre energiforbrug under fremstilling.

FN verdensmål nr. 6

Verdensmål 6

Vi vil mindske forbruget af vand i virksomheden samt aktivt påvirke vores samarbejdspartnere og leverandører til også at mindske forbruget af vand i produktionerne, ved valg af produkter og emballage der kræver mindre vandforbrug under fremstilling.